В єднання сила і міць держави
Щорічно 22 січня українці відзначають День Соборності України. Саме цього дня в 1919 році в Києві, на Софіївській Площі було урочисто проголошено злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.
Наймасштабніший захід, приурочений Дню Соборності України відбувся 1990 року, коли українці вишикувалися «живим ланцюгом» від Івано-франківська до Києва через Львів. За різними оцінками, участь у цій акції взяли до трьох мільйонів людей.
Відзначення Дня Соборності сьогодні важливе, як ніколи. Адже, воно нагадує всім про те, що лише в єдності є сила, що лише разом можна знайти спільну мову та порозуміння, подолати всі труднощі нашого сьогодення.
Що таке соборність? Відповідь на це питання дали учні 6-А класу під час години державності «В єднання сила і міць держави», яку провела бібліотекар медіа центру гімназії.
Карло Коллоді - батько Піноккіо
Дитинство… Як часом важливо і навіть необхідно кожному з нас повертатися в цей чудовий період нашого життя – період приголомшливих відкриттів і знайомства з навколишнім світом! Спогади про дитинство ми зберігаємо у тому числі в книгах, які читали разом із батьками.
Одним з авторів, які зуміли подарувати багатьом поколінням дітей чарівний світ казки, був знаменитий італійський письменник Карло Коллоді, день народження якого відзначається сьогодні, 24 листопада.
Він подарував світові одну з найдобріших і повчальних казок «Пригоди Піноккіо», яка завоювала любов дітей і дорослих своєю щирістю. Вона вчить добру і чесності, допомагає багатьом подолати власні страхи і розповідає про те, що найзаповітніші мрії збуваються. Вона об'єднує дітей різних країн, вчить їх жити у мирі, любові та злагоді. Недаремно італійці жартують, що Піноккіо невідомий лише у тих країнах, де немає дітей.
Справжнє ім’я автора, який написав «Пригоди Піноккіо» – Карло Лоренціні. Цей італійський письменник придумав для себе псевдонім Коллоді на честь невеличкого містечка, де пройшло його дитинство.
Відомо, що вперше про пригоди Піноккіо було надруковано в щотижневій дитячій газеті у 1881 році, а в 1883-му цей твір повністю вийшов окремою книжкою. Діти всього світу полюбили Піноккіо, і з величезним задоволенням читають й досі про пригоди цього героя. Українською мовою книга побачила світ у перекладі Юрія Авдєєва в 1967 році під назвою «Пригоди Піноккіо».
Найцікавіше, що з цією книжкою пов'язане одне зовсім справжнє диво. У тому січні 1883 року, коли казку закінчили друкувати в Італії вперше, за багато тисяч кілометрів від сонячної Флоренції, у далекій засніженій Росії народився той, хто через багато років по-своєму розповів історію про дерев'яну ляльку Буратіно.
Люби друзі!!! Медіа центр гімназії пропонує вашій увазі смішну і зворушливу історію про дивовижні пригоди дерев'яного хлопчика - «Пригоди Піноккіо», що отримала широку популярність у всьому світі.
Віртуальна краєзнавча мандрівка «Стежками рідного краю»
Кожна людина з великою любов'ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом – казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике «я», з якою починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична і неповторна у світі Україна.
Бібліотекар медіа центру запрошує вас у віртуальну краєзнавчу мандрівку «Стежками рідного краю».
Відкрий для себе рідний край
«Є щось святе в словах «мій рідний край»…»
Наталя Забіла
У кожного з нас є свій рідний край, милий серцю куточок землі, де він народився, зробив перші кроки, куди завжди можна повернутися і відпочити душею. Це місце незрівнянне ні з чим іншим. Це наша «мала батьківщина», з її історією, повагою до народних традицій, звичаїв, фольклору.
Щоб справді любити свій край, його слід добре знати. І тому, саме краєзнавча робота посідає важливе місце в діяльності інформаційно-бібліотечного медіа центру гімназії «Софія», який за допомогою краєзнавчих матеріалів сприяє вихованню у молоді патріотизму, національної свідомості, високої моральності.
В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який в цьому році проходить під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності», медіа центр гімназії пропонує вашій увазі огляд літератури «Відкрий для себе рідний край, який ознайомить вас з історією, природою та традиціями Нікольської землі.
1. Головешко Л.М. Азовське Козацьке військо та його нащадки. – Маріуполь, 2012. – 330 с.
2. Головешко Л.М. Нариси з історії українського козацтва. – Маріуполь, ТОВ «ППНС», 2012. – 378 с.
3. Писсава В.В. Памяти достойны: сборник очерков, Писсава В.В. – 2011. – 184 с.
4. Всё это из нашей истории строки… Коллектив авторов. Книга очерков. Донецк, ООО «РА «Ваш имидж», 2013. – 272 с.
5. Заповідник «Кам’яні Могили» - природна і духовна святиня України/Укр. степ. Природ. Заповідник НАН України. – К.: Зелена планета, 2005. – 84 с.: іл.
6. Природна та історико-культурна спадщина району заповідника «Кам’яні Могили» (до 90-річчя від створення заповідника «Кам’яні Могили») // Наукові праці Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Вип. 4. – Київ, 2017. – 332 с.
7. Гамма В.М., Сіренко В.О. Заповідник «Кам’яні Могили»: Бібліографічний покажчик літератури (1883-2012) / «Кам’яні Могили»: - відділення Українського степового природного заповідника Національної академії наук України. – Полтава : Дивосвіт, 2012. – 140 с.
8. Легенди степу [Образотворчий матеріал] : Фотоальбом ДОРКМ. – Донецьк : Кальміус, 2004. – 104 с. : іл.
9. Кам’яні Могили — минуле та сучасність: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 85–річному ювілею відділення Українського степового природного заповідника НАН України «Кам’яні Могили». — 2012. — 360 с.
Віртуальна екскурсія до музею Лесі Українки в Колодяжному
Ім`я Лесі Українки відоме не тільки в нашій країні. Її творчістю захоплювалися як за життя, так і 150 років по тому. Тендітна, хвороблива дівчина, яка мала силу духу, доступну не кожному чоловікові, стала символом України, її світочем. Село Колодяжне лежить в одному з чарівних куточків Волинського Полісся. Ніби нічим не відрізняється Колодяжне від інших сіл Волині, але на весь світ стало воно відомим завдяки Лесі Українці та Олені Пчілці, які жили і творили тут. Загалом же з цим мальовничим куточком Волині, помережаним слідами поетеси, пов’язано чверть століття короткого, але такого натхненного життя Лесі Українки. Тут вона почала свій творчий шлях, написала багато поетичних творів, які стали кращими здобутками української та світової літератури. Де б не доводилося бувати Лесі Українці, всюди Колодяжне залишалося для неї джерелом творчості, світлою згадкою на нелегкому життєвому шляху. На території великого маєтку, який у 1868 році придбав Петро Антонович Косач, батько майбутньої поетеси, і де з 1882 по 1907 рік з деякими перервами жила Леся Українка, 10 липня 1949 року розпочав свою роботу літературно-меморіальний музей Лесі Українки. Зберігся «Білий дім» з солярієм на даху веранди, побудований спеціально для Лесі батьком, а також "Сірий дім" самого батька. У будинках відтворена автентична обстановка, інтер`єри робочого кабінету письменниці та інших приміщень. Фонди музею нараховують близько 6 тисяч експонатів, у тому числі - особисті речі Лесі Українки: сорочка, корсет, намисто, рушнички для вжитку, стрічки, скринька, сімейні фотографії, а також унікальне видання «Лісової пісні». Медіа центр гімназії «Софія» запрошує Вас до віртуальної подорожі літературно-меморіальним музеєм Лесі Українки, який вважається одним з найпотужніших просвітницьких і культурних центрів. 19 жовтня 2021 року українці вперше відзначають Всеукраїнський День відповідальності людини, водночас вшановуючи пам’ять видатної особистості, автора «Декларації відповідальності людини» Богдана Дмитровича Гаврилишина. Медіа центр гімназії “Софія” пропонує здійснити подорож життєвими шляхами відомого українця, одного з найосвіченіших і найавторитетніших людей – Богдана Гаврилишина.
У Лесі Українки була нелегка доля, але вона всупереч хворобі дарувала людям радість, писала душевні вірші, які допомагали людям жити. Ми сподіваємося, що всі будуть носити пам'ять про Лесю Українку у своєму серці та душі. Адже не дарма сказали: «Що людина живе на землі доти, доки її пам'ятають…»
Всім, хто бажають дізнатися про захопливі повороти долі великого науковця, про здобутий досвід, про важливі речі, які сформували його ідеали – свободу, правду, вміння бачити добре в оточуючих і вміння робити добро, пропонуємо переглянути документальний фільм «Доля Богдана Гаврилишина».
Сподіваємося, що життєвий приклад Богдана Дмитровича, який розпочинав свою кар’єру, працюючи лісорубом та офіціантом у Канаді, і став науковцем зі світовим іменем — доктором економіки університету Женеви, почесним доктором у п’яти університетах Канади та України, — надихне молоде покоління глибше пізнавати себе і займатися самоосвітою.
Життєвий досвід Богдана Гаврилишина переконує – неможливого не існує!
У плеяді видатних українських письменників і діячів культури окремо стоїть ім'я Івана Кочерги - найяскравішої непересічної творчої особистості, чий талант збагатив золотий фонд української літератури і драматургії такими шедеврами, як «Алмазне жорно», «Марко в пеклі», «Свіччине весілля», «Майстри часу», «Ярослав Мудрий» і ін.
Писав І. А. Кочерга багато і постійно. Він - автор книг про перших князів Київської Русі: «Святослав», «Володимир» із серії «Рюриковичі». У ряді п'єс на сучасні теми («Підеш - не повернешся», «Ім'я», «Екзамен з анатомії», «Нічна тривога», і ін.) він виступив за високі ідеали моралі, за довіру до людини, виховання в ньому громадянського обов'язку.
Автор драматичних поем «Ярослав Мудрий» та «Пророк», драми «Істина» був нагороджений 2 орденами й медаллю. Всі кращі його твори пройшли випробування часом і стали щедрим набутком нових поколінь шанувальників його таланту.
Видатний український драматург Іван Антонович Кочерга відкрив для нас безліч образів таємничого, безмежно далекого минулого. І заслужив цим вдячну пам'ять нащадків.
Якщо ж ви ще не знайомі з творчістю драматурга, медіа центр гімназії запрошує вас до нашої віртуальної книжкової експозиції, присвяченій 140-річчю від дня народження Івана Кочерги. Його твори – це перлини романтизму. Тож читайте і насолоджуйтесь!