26 квітня – є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, працівників міліції, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.
Квітень 1986 року вибухнув не квітковим цвітом, а атомними частинками. Чорнобильська АЕС не встояла й зруйнувала все довкола. Це велика катастрофа, яка зачепила мільйони маленьких життів, зруйнувала сім'ї, змінила ціле покоління. Зона, уражена радіацією, лякає не тільки небезпекою, а й історіями людей, які пережили ті страшні події.
...Вже лелека не в'є там гніздечко,
Не лунає там пісня і сміх,
Наче сироти, стали містечка
Без людей нерозумних своїх.
Чорнобильська катастрофа сколихнула весь світ. Її наслідки відчутні дотепер. Для більш детального ознайомлення з найстрашнішою катастрофою в історії людства медіа центр гімназії «Софія» пропонує список документальної та художної літератури, яка висвітлює важливі питання стосунків людини з мирним атомом і жахливі наслідки аварії.
КНИГИ ПРО ЧОРНОБИЛЬ
- Іван Драч "Чорнобильська мадонна" – поема про аварію на Чорнобильській АЕС.
- Євген Гуцало "Діти Чорнобиля" – розповіді про трагічне життя дітей, які постраждали внаслідок катастрофи.
- Олександр Єсаулов "Мамо, а що це було?" – розповідає про перші, найстрашніші дні після аварії.
- Світлана Алексієвич "Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього" – художньо-документальний роман, який говорить голосами "маленьких людей" про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів.
- Любов Ковалевська "Довгі руки біди: Розповіді" – оповідання української журналістки про трагедію на Чорнобильській станції.
- Шугарт Е. "Голоси дітей Чорнобиля: Історія тихої революції" – розповіді про дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
- Мужність і біль Чорнобиля: Повість-хроніка – містить вірші Д.Павличко, Б.Олійника, І.Драча та інших присвячені тим, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії і нині працює у зоні Чорнобильської АЕС.
- Микола Луків "Сади цвітуть під небесами" – добірка віршів про аварію на ЧАЕС.
- Яворівський В.О. "Марія з полином у кінці століття"
- Ковтун Г. "Я писатиму тобі щодня..." – повість у листах. Повість про особисте життя ліквідатора чорнобильської аварії Володимира Правика.
- Медведєв Г. "Чорнобильський зошит" – документальна повість. Повість про мужність, скорботу людей, які опинились в Зоні страшної стихії, про конкретні факти Чорнобильської трагедії.
Переглянути "Казку про Чорнобиль" для дітей і не тільки... можна за посиланням нижче
https://www.youtube.com/watch?v=i2gSH_-Euhc
Людство входить у майбутнє, оглядаючись у минуле. Такий одвічний закон історії. У тому, що було, не можна нічого змінити. Але так само нічого не можна забувати. Тож нехай слово «Чорнобиль» стане постійним і суворим нагадуванням людині про відповідальність перед прийдешніми поколіннями за все, що вона творить своїм розумом і своїми руками. Вслухаймося у слова святого писання, що дійшли до нас з глибини віків: «Мудрість розумного – знання шляху свого…». |